0znamy pre rodičov
Vážení rodičia, ponúkam vám niekoľko rád ako vášmu dieťaťu pomôcť pri vstupe do novej etapy jeho života.
Kladný vzťah ku škole - vy ste na prvom mieste, pre dieťa je dôležitý váš názor, ste jeho vzorom. Ak vy sami máte negatívny vzťah ku škole a doma to dávate jasne najavo, ako sa môže vaše dieťa denno- denne tešíť do školy?Kladný vzťah ku škole vám ušetrí množstvo času pri učení sa s vašim dieťaťom. Negatívny vzťah ho naopak predĺži na nekonečné hodiny prehovárania.
Učiteľ a spolužiaci - vaše dieťa ich vystrieda počas školy niekoľko, bude nútené sa prispôsobiť rôznym nárokom, názorom, charakterom. Skúste sa s ním o prípadných konfliktoch porozprávať a nie ich radikálne riešiť.
Učenie - dôležitý je rituál / denný režim. Príprava do školy by sa mala konať približne v rovnakom čase, v rovnakej atmosfére ( stále miesto na učenie, priestor na učebnice, pomôcky, stále poradie činností pri učení - napr. písomné úlohy, čítanie, príprava pomôcok, balenie do tašky) Neodkladajte učenie na neskoré hodiny, zbytočne dobu učenia nenaťahujte. Ak je to možné nechajte vaše dieťa pracovať čo najviac samostatne. Buďte mu však nablízku, aby sa mohlo na vás obrátiť, ak si nebude vedieť poradiť.
Hodnotenie - povzbudzujte vaše dieťa, držte sa slovného hodnotenia - pre dieťa je pochvalou to, že ste s ním spokojní, že ste na neho hrdí. Ak sa mu nedarí, hľadajte cestu ako to spolu prekonáte. Krik a bitka, peňažné a iné dary nie sú vhodnou cestou. Hľadajte tú správnu, ktorá platí pre vaše dieťa.
V 1. ročníku sa na prvom mieste zamerajte na čítanie - čítajte denne aspoň chvíľku /odporúčam 3- 5 krát ľahký text, 5 - 8 krát ťažšie, nové texty /spoločne hovorte o obrázkoch v Šlabikári, nečítať hneď za sebou viackrát, meňte činnosti, čítajte preskakovane, od konca, dávajte dieťaťu otázky o tom čo číta, neskôr čítajte nielen tlačený text, ale aj písané slabiky, slová, vety./
Písanie - dbajte na správne tvary prípravných cvikov, neskôr písmen, ich spoje, estetickú úpravu zošita
Neskôr cvičte s vašim dieťaťom nielen odpis, ale aj prepis písmen, slabík, slov, viet z tlačenej podoby do písanej.
Matematika - určujte počet, tvorte skupiny s daným počtom, porovnávajte počet predmetov, spočítavajte v obore do 10, neskôr do 20 / 15+4,18-7/ nie 7+8,11-4,..., precvičujte tvary číslic podľa prebratého učiva.
Na záver:
Nie vždy je učenie radosť, ale deti sú prirodzene zvedavé a chcú sa učiť. Neurobte mu z učenia strašiaka a nočnú moru. Učiť sa dá aj pri dobrej nálade a s humorom, alebo aspoň prinajmenšom v pokojnej atmosfére.
NEZABUDNITE ŽE VAŠE DIEŤA JE ŠIKOVNÉ, LEN MU TREBA DOPOMôCŤ PRI DOMÁCEJ PRÍPRAVE, POKIAĽ SA NENAUČÍ SAMO UČIŤ.
Oznamy
1. Vážení rodičia, neprítomnosť svojho dieťaťa na vyučovaní je potrebné oznámiť do 24 hodín písomne alebo telefonicky na číslo: 0949 472662.
Dlhšiu neprítomnosť z dôvodu choroby je potrebné doložiť potvrdením od lekára.
2. Pomôcky na výtvarnú výchovu je potrebné doniesť do školy všetkým žiakom!!!
Žiakom je tiež potrebné obaliť učebnice a pracovné zošity!
3. Prosím rodičov, aby kontrolovali žiacke knižky každý deň!!!
4. Žiadam rodičov o preventívnu kontrolu vlasov svojich detí - raz za mesiac!!!
5. UPOZORNENIE: Ospravedlnenia od rodičov - 60 hodín v školskom roku, ostatné hodiny musí ospravedlniť lekár, inak budú považované za neospravedlnené.
6. Každé dieťa ktoré sa bude stravovať v ŠJ je v prípade potreby nutné odhlásiť zo stravy deň vopred, inak obed musíte uhradiť.