Dvere našej školy sa v dňoch 23. 6. – 24. 6. 2026 nezatvorili ani po zvonení na poslednú hodinu. Premenili sme ju totiž na miesto plné pohybu, rozprávkových tajomstiev a nezabudnuteľných dobrodružstiev. Pod názvom „Škola v pohybe, prírode a rozprávkach“ sa uskutočnila akcia, na ktorú budú naši žiaci spomínať ešte veľmi dlho.
Z tried sa stali rozprávkové brlohy
Všetko to začalo netradične – vybalením spacákov. Školské lavice ustúpili karimatkám a triedy sa behom pár minút premenili na útulné rozprávkové „brlohy“. Deti si nadšene chystali svoje miesta na spanie a s očakávaním sledovali, čo prinesú nasledujúce hodiny.
Šport, obrie bubliny a geometria v prírode
Hlavný program odštartovala športovo-metodická časť na školskom dvore. Futbalové ihrisko ožilo zápasmi a na pripravených stanovištiach decká testovali svoju šikovnosť, rýchlosť a koordináciu. Okrem sladkej odmeny v podobe vyrobenej cukrovej vaty čakalo na žiakov množstvo netradičných úloh:
- Hula-hop a obrí pás: Krútenie obručí a tímová chôdza vo veľkom páse.
- Farebný padák: Spoločná koordinácia a držanie rytmu celej skupiny.
- Tréning presnosti: Triafanie loptičiek do košíka na hlave kamaráta a hádzanie kruhov na obruče na zemi.
Obrovským hitom bola bublifuková aktivita. Deti testovali vyrobené lanové bublifuky, ktoré vo vzduchu vytvárali obrie bubliny. Nasledoval „bublinový telocvik“ – chytiť bublinu lakťom, kolenom alebo do nej iba fúkať, aby nepraskla na zemi, dalo zabrať koordinácii celého tela.
Nezabudli sme ani na prepojenie učenia s prírodou. Pri didaktickej aktivite žiaci zbierali popadané konáre a vytvorili z nich geometrickú priamku. Tá poslúžila ako štartovacia čiara pre bláznivý a rýchly trojnohý beh dvojíc, kde bola kľúčom k úspechu dokonalá spolupráca.
Večerné dobrodružstvo dalo zabrať aj dozoru
Po aktívnom popoludní padla všetkým vhod spoločná večera. Voňavá pizza a prinesené domáce dobroty dodali deťom potrebnú energiu na zlatý klinec večera.
Keď sa vonku zotmelo, v budove sa rozsvietili baterky. Chodby okamžite zaplavili malí zvedavci. Hoci bolo pripravených viacero aktivít, ako napríklad hľadanie indícií a textov, deti rýchlo ovládla tajuplná atmosféra. Každý sa chcel trochu strašiť a hľadať odvahu v tmavých zákutiach. Divoká energia a únava po celom dni dali v tejto fáze zabrať najmä pedagogickému dozoru, ktorý musel malých pátračov držať na uzde.
Všetko však dobre dopadlo. Po úspešnom dni plnom emócií sa deti preobliekli do pyžám, zvládli večernú hygienu a uložili sa do svojich brlohov. Jedinečnú atmosféru noci dotvorilo čítanie príbehu učiteľom pri tlmenom svetle bateriek a svetielok.
Každý žiak sa stal hrdinom
Pred samotnou večierkou sme spoločne zhodnotili celý deň a každý žiak prezradil svoj najlepší zážitok. Za prekonanie tmy, zvládnutie všetkých úloh a skvelú odvahu dostal každý žiak na pamiatku špeciálnu nálepku „Hrdina noci v škole“. S úsmevom na tvári a s hrdým ocenením sme sa nakoniec ponorili do ríše snov.
Táto noc ukázala, že škola nie je len o učebniciach, ale najmä o komunite, pohybe a radosti zo spoločných zážitkov.
Ďakujem všetkým učiteľom a asistentke za skvelú organizáciu i pevné nervy a deťom za ich neutíchajúcu energiu a odvahu! (SS)
