Správa

o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2010/2011

Podľa vyhlášky Ministerstva Školstva SR 9/2006 Z.z.

§ 2. ods. 1 a

Základné identifikačné údaje

Názov školyZákladná škola s materskou školou Muráň
Adresa školy049 01 Muráň č. 353
Telefón058/4494239
E-mailkkontur@zsmuran.edu.sk
WWW stránkaskolamuran.edupage.org
ZriaďovateľObecný úrad Muráň

Vedúci zamestnanci školy

 Priezvisko, menoTelefónSluž. mobile-mail
RiaditeľMgr. Karol Kontúr058/44942390905947319kkontur@zsmuran.edu.sk
ZRŠMgr. Dagmar Vrtišová 058/4494239  
ZRŠSlávka Vrbjárová058/4494258  

Rada školy

 Titl., priezvisko, menoKontakt
predsedaIng. Juraj Frandel 
pedagogickí zamestnanciMgr. Dagmar Vrtišová 
 Ing. Viera Vrabcová 
 Slávka Vrbjárová 
ostatní zamestnanciKatarína Urdová 
zástupcovia rodičovIveta Lukášová 
 Iveta Tomiová 
 Zuzana Labošová 
 Jaroslava Nociarová 
zástupca zriaďovateľaIng. Pavol Kochjar 
iníPavol Mlákay 

Poradné orgány školy

Názov MZ a PKVedúciZastúpenie predmetov
MZ 1.-4. roč.Mgr. Tatiana SkubachováI. stupeň ZŠ a ŠKD
PK jazyky a výchovyMgr. Katarína Leškovájazyky a výchovy
PK prírodovednéIng. Viera Vrabcováprírodovedné

§ 2. ods. 1 b

Údaje o počte žiakov

Počet žiakov školy: 170

Počet tried: 12

Podrobnejšie informácie:

Ročník:1.2.3.4.5.6.7.8.9.Spolu
počet tried21111211212
počet žiakov171414212231131620168
z toho ŠVVP        33
z toho v ŠKD         22

§ 2. ods. 1 c

Zapísaní žiaci ZŠ

Počet zapísaných prvákov k 30.6.2010: súčet / počet dievčat

Skutočný počet žiakov 1.ročníka k 15.9.2010: súčet / počet dievčat

Počet detí s odloženou školskou dochádzkou: súčet / počet dievčat

Ukončenie školskej dochádzky na ZŠ k 30.6.2011

 Nižší ročník5.roč.6.roč.7.roč.8.roč.9.roč.Spolu
Počet žiakov  4002024

§ 2. ods. 1 d

Úspešnosť žiakov na prijímacích skúškach na SŠ

 Gym 8.ročGym 6.ročGym 4.ročSOŠSOUOUInéSpolu
prihlásení10015   16
prijatí1  15   16
% úspešnosti100  100   100

§ 2. ods. 1 e

Klasifikácia tried

TriedaANJBIOCVMCSLDEJETVFYZGEGHUVHPVCHEIFVINFMATMDV
1.A        1,38    1,941,19
1.B               
2.A        1,08  1,42 2,08 
3.A1,75       1,14  1,36 1,93 
4.A             2,48 
5.A2,12,7  2,3  2,751,55   1,592,59 
6.A2,382,14  2,05 2,192,141,32 2,24 1,182,591,52
6.B        1,71  1,29 2,29 
7.A2,833  2,42 2,832,671,08 2,75 1,173,381,33
8.A3,33   2,53 3,29 1,43 3,14  3,4 
9.A3,5 2,7131,89 3,06 1,06 2,89  3,5 
9.B    2 3 1 3  1,5 

TriedaNBVNEJOBNOBVPECPPPrVPVCPRIPDAGRAFKOMSJLSprSEE
1.A         1,94  2,311,25 
1.B               
2.A         1,58  2,151 
3.A         2,07  2,141 
4.A         2,25  2,331,1 
5.A 3,12,35    1    2,681,141,2
6.A 2,241,71    2    2,51,18 
6.B       1    22 
7.A 2,922,5    2    3,081,541,33
8.A 3,13 3,07    3,14   31,36 
9.A 2,91 1,83    2,78   2,831,22 
9.B   1,5   23   2,752,25 

TriedaSPHTEHTHDTTEVTRFTVDVLAVMRVUMVYVZEMZVM
1.A    1,06     1,31  
1.B             
2.A    1,18  1,69  1,42  
3.A    1,07  2,36  1,07  
4.A       2,62     
5.A  1,21,23   3  1,23  
6.A   1,18   2  1,14  
6.B    1,43  1,71  1,14  
7.A  1,331,62      1,38  
8.A 1,21  1,86     1,292,71 
9.A 1  1,44     1,113,17 
9.B    1,5     12 

Prospech žiakov

TriedaPočetProspeliNeprospeliNeklasifikovaní
1.A171601
1.B0000
2.A141202
3.A141400
4.A212100
5.A222110
6.A222110
6.B9702
7.A131210
8.A161312
9.A181620
9.B4400

Dochádzka žiakov

TriedaPočetZamešk. hod.Zam. na žiakaOspravedlnenéOspr. na žiakaNeospravedlnenéNeosp. na žiaka
1.A171948121,751659103,6928918,06
1.B000,0000,0000,00
2.A141573131,081478123,17957,92
3.A141376 1249 127 
4.A212247107,00205797,951909,05
5.A222942133,732802127,361406,36
6.A22176480,18159972,681657,50
6.B91758251,141595227,8616323,29
7.A132123163,311929148,3819414,92
8.A163576255,433096221,1448034,29
9.A182004111,331945108,06593,28
9.B41500375,00925231,25575143,75

Výsledky externých meraní

NázovPočet žiakovÚspešnosť v %Priemer SlovenskaPercentil školy
Monitor SJL1754,7 %58,2 %36,5
Monitor M1769,4 %52,9 %92,9

§ 2. ods. 1 f

Odbory a učebné plány

Učebný variant1.2.3.4.5.6.7.8.9.Spolu
Počet tried v ročníku21111211212

Nepovinné predmety

PredmetRočníkPočet skupínPočet hodín týždenne
Cvičenie z matematiky9.11
Cvičenie zo slov. jazyka9.11
Športové hry5.-9.11

Štruktúra tried

 Počet triedPočet žiakovPočet individ. integrovaných
Špeciálna trieda I. st.15 
Prvého ročníka114 
Bežných tried9146 
Špeciálnych tried II. st.14 
Spolu12169 

Kvalifikovanosť pedagogických pracovníkov

početnekvalifikovanýchkvalifikovanýchspolu
učiteľov01717
vychovávateľov011
asistentov učiteľa011
spolu01919

Predmety vyučované nekvalifikovane

TriedaPredmetPočet hodín týždenne
5.-9. roč.anglický jazyk16
5.-9. roč.zemepis7
5.-9. roč.fyzika7
5.-9. roč.dejepis11

§ 2. ods. 1 h

Vzdelávanie zamestnancov

Ďalšie vzdelávaniePočet absolventovPočet študujúcich
1.kvalifikačná skúška90
2.kvalifikačná skúška00
štúdium školského manažmentu20
špecializačné inovačné štúdium05
špecializačné kvalifikačné01
doplňujúce pedagogické02
vysokoškolské pedagogické130

Aktivity a prezentácia na verejnosti

V mimovyučovacom procese sa do záujmovej činnosti v rámci vzdelávacích poukazov zapojilo 145 zo 169 žiakov /85,6 %/, ktorí pracovali v 10 krúžkoch vedených 9 učiteľmi školy a jedným externým vedúcim stolnotenisového krúžku.

Naši žiaci, už tradične, dosahovali významné úspechy v recitačných súťažiach.

Tretiak David Frandel obsadil 3. miesto na "Zlatej podkove" v regióne a 3. miesto na celoslovenskom kole.

Siedmačka Klaudia Murková 3. miesto na krajskom kole Šalianskeho Maťka v Banskej Bystrici. Žiakov pripravovali p. uč. Klimeková a Murková.

Na Hviezdoslavovom Kubíne boli dvakrát 2. miesto David Frandel a dvakrát 1. miesto Lukáš Fázik na okresnom a regionálnom kole, 3. miesto obsadila Ivona Hrbáľová z 5. triedy.

Na okresnej recitačnej súťaži obsadil 3. miesto Lukáš Fázik.

V okresnej súťaži vo volejbale dievčat sme obsadili 3. miesto.

Na medzinárodnom volejbalovom turnaji o pohár starostu obce Muráň dievčatá obsadili 2. miesto pod vedením p. uč. Hrbála.

Na medzinárodnom futbalovom turnaji Simcar vo Fryštáku futlalisti skončili na 2. mieste pod vedením p. Hrbála a starostu obce p. Goldschmidta.

Rómsky žiak Dalibor Muška získal ocenenie ŠZŠ v Tisovci za výtvarnú prácu "Integrácia očami detí".

V hasičskej súťaži dievčatá obsadili 2. a 3. miesto pod vedením sl. Vrbjarovej a p. Oravca.

P. Vrabcová zorganizovala školské kolo Matematického klokana, ktorého zúčastnilo 27 žiakov školy.

V okresnom kole Pytagoriády obsadili tretiaci David Frandel 2. a Jakub Tabák 6. miesto, na súťaž ich pripravovala p. Klimeková.

Koncom júna 2011 ubehlo už 20 rokov od 1. pešej púte nielen slovenskej mládeže z Muráňa do Levoče, Škola pútnikom poskytuje priestory na stanovanie, sociálne zariadenia na osobnú hygienu a organizátori púte zasa hodnotnú knižnú literatúru, ktorú dostanú žiaci za výsledky svojej práce na záver školského roka.

Počtom žiakov je škola neveľká, ale výsledkami, ktoré dosahuje napriek zloženiu žiakov pod vedením kvalifikovaných učiteľov patrí k špičke ZŠ minimálne v okresnom meradle.

§ 2. ods. 1 j

Projekty

Projekty, do ktorých je škola zapojená, ich zameranie, stručná charakteristika

A) Dlhodobé:

Od februára 2010 prebiehajú práce na projekte "Podpora sociálnej inklúzie marginalizovaných rómskych komunít" /ďalej MRK/ - vzdelávanie p re všetkých, ktorý bol Agentúrou MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ vybratý. Do realizácie projektu je zapojených 13 učiteľov. Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu sú s hodnote 188 517,60 Euro.

Nie z našej viny však realizácia projektu v posledných mesiacoch viazne.

Bujná administratíva opäť raz viťazí nad zdravým rozumom.

B) Krátkodobé:

Skončil sa projet "Rovnaká šanca", v ktorom škola spopupracovala s nadáciou "Škola dokorán".

C) V školskom roku 2010/2011 bol školou vypracovaný projekt:

MRKnutie - vzdelávanie pre všetkých, trvanie projektu bude 24 mesiacov od augusta 2012, požadovaná výška finančného príspevku je 277 054,66 Euro.

§ 2. ods. 1 k

Výsledky inšpekčnej činnosti

Dátum poslednej inšpekčnej kontroly: 14.10.2009

Druh inšpekcie: Zisťovanie pripravenosti školy na riašenie problelmatiky šikanovanie v ZŠ a stav a úroveň uplatňovania výchovy k ľudským právam v ZŠ.

Výsledky boli zverejnené v Záverečnej správe v minulom roku.

Štátna školská Inšpekcia v šk. roku 2010/2011 v tunajšej škole nebola.

Absolvovali sme však nasledovné kontroly a inšpekcie:

Požiarnej ochrany - výsledok : bez závad.

Hygieny - výsledok: bez závad

Civilnej ochrany obyvateľstva - výsledok: bez závad.

§ 2. ods. 1 l

Materiálno-technické podmienky

V súvislosti so zabezpečením výchovnovzdelávacieho procesu uvádzam hodnotenie

1, priestorov školy (učebne, odborné učebne, telocvične, ihriská, školská jedáleň a pod.)

Priestorové podmienky sú vzhľadom k počtu žiakov dobré. Škola má 4 zateplené budovy s novými oknami. Využíva aj viacúčelové ihrisko s umelým trávnikom, ktoré bolo postavené z obecných finančných prostriedkov za prispenia cca 1 700 Euro na terénne úpravy, nárety a spojovací materiál z finančných prostriedkov školy.

2, zabezpečenie výučby učebnými pomôckami

Vybavenie učebnými pomôckami a didaktickou technikou sa oproti vľaňajšku výrazne zlepšilo po implementácii projektu MRK. Po jeho ukončení by sa malo ešte viac zlepšiť.

3, stručnú analýzu súčasného stavu

Technika sa neustále vylepšuje na rozdiel od učiteľov a žiakov, ktorým to ide pomalšie.

4, potreby a pripravované plány

V blízkej budúcnosti získať financie na renováciu rozvodov ústredného kúrenia a výmenu tepelných rozvodov a radiátorov.

§ 2. ods. 1 m

Finančné a hmotné zabezpečenie

1. Dotácie zo štátneho rozpočtu na žiakov

- KŠÚ Banská Bystrica : 303 204,- Euro

- OcÚ Muráň : 91 901,92 Euro

2. Príspevky na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením školy od rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu povinnosť

- dopravné : 4 968,- Euro

- učebné pomôcky: 1 975,- Euro

- na vzdelávanie MŠ: 3 044,- Euro

- stravné pre deti v hmotnej núdzi: 7 801,- Euro

3. Finančné prostriedky prijaté za vzdelávacie poukazy a spôsob ich použitia v členení podľa financovaných aktivít

vzdelávacie poukazy: 4 598,- Euro

4. Finančné prostriedky získané od rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov, právnických osôb alebo fyzických osôb a spôsob ich použitia v členení podľa finančných aktivít

- poplatok za ŠKD: 600,- Euro

- poplatok za MŠ: 212,- Euro

- réžia ŠJ: 951,- Euro

- prenájom telocvične pre verejnosť: 277,- Euro

§ 2. ods. 1 n

Plnenie stanoveného cieľa

Ciele, ktoré bloli vytýčené v Školskom vzdelávacom programe na rok 2010/11 boli splnené.

§ 2. ods. 1 o

Úspechy a nedostatky

Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky:

Vysoká úspešnosť deviatakov v testovaní 2011 najmä v predmete matematika.

V nadväznosti na to aj 100 % úspešnosť v prijímacom konaní na stredné školy, keď sa všetci žiaci dostali na tie školy, ktoré si vybrali so súhlasom svojich rodičov.

Oblasti, v ktorých sú nedostatky a treba úroveň výchovy a vzdelávania zlepšiť:

Zlepšiť výsledky testovania deviatakov v slovenskom jazyku.

Snažiť a o ďaľšie znižovanie neospravedlnenej absencie najmä Rómov z Muránskej Dlhej Lúky. Oproti vľaňajšku sa neospravedlnená absencia znížila o tretinu, napriek tomu je však vysoká.

Nevieme získať kvalifikovaných učiteľov anglického, nemeckého jazyka a matematiky.

Návrh opatrení:

ÚPSVaR a PZ v Revúcej by mali mať účinné sankcie na postihovanie neospravedlených absentérov a zneužívateľov práceneschopnosti pri tzv. "chorobe" , keď sa niektoré deti potulujú po obci, namiesto liečenia.

§ 2. ods. 1 p

Uplatnenie žiakov

Pravidelne sledujeme štúdijné výsledky našich absolventov na stredných školách a s hrdosťou môžeme konštatovať, že naši žiaci dosahujú na gymnáziách rovnaký prospech a na SOŠ ešte lepšie výsledky ako v tunajšej ZŠ s MŠ.

§ 2. ods. 2 a

Psychohygienické podmienky

Psychohygienické podmienky boili ŠSI hodnotené ako priemerné, nakoľko začiatok vyučovania je prispôsobený cestovnému poriadku SAD a nie žiakom.

Kladne je hodnotená možnosť stravovania sa v modernej školskej jedálni, možnosti športového vyžitia na viacúčelovom ihrisku, v telocvični a pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu v peknom areráli školy počas veľkých prestávok-

§ 2. ods. 2 b

Voľnočasové aktivity

Názov záujmového krúžkuPočet detíPočet skupínVedúci
Futbalový11,88 Mgr. Milan Aust
Literárny5 Mgr. Dagmar Vrtišová
Matematický5,5 Ing. Viera Vrabcová
Počítačový26,88 Mgr. Ľuboš Hrbál
Počítačový22 Mgr. Tatiana Skubachová
Pohybové hry17 Mgr. Andrea Marčáková
Stolnotenisový4,93 Mgr. Ján Svoreň
Športakus16 PaedDr. Nataša Klimeková
Tenisový6 Mgr. Slávka Vrbjárová ml.
Volejbalový19,5 Mgr. Ľuboš Hrbál

§ 2. ods. 2 c

Spolupráca školy s rodičmi

Vedenie školy aktívne spolupracuje s Radou rodičov, s triednymi učiteľmi, v spolupráci s rodičmi organizujeme výlety, exkurzie, výchovné podujatia pre žiakov ZŠ s MŠ.

Záporne hodnotím nespoluprácu niektorých rodičov z osady v Muránskej Dlhej Lúke so školou, ktorí si výchovné povinnosti voči svojim deťom neplnia.

§ 2. ods. 2 d

Spolupráca školy a verejnosti

)Skola má viac než 56 ročnú spoluprácu so ZŠ Fryšták.

V júni tohto roku sme opäť realizovali obojstranný výmenný pobyt detí, učiteľov a rodičov z Muráňa vo Fryštáku a fryštáckych detí, učiteľov a rodičov v Muráni.

V spolupráci s HKSM už 20 rokov zabezpečujeme ubytovanie pútnikov z Muráňa do Levoče.

V rámci environmentálnej výchovy spolupracujeme so Správou Národného parku Muránska planina.

Záver

Vypracoval: Mgr. Karol Kontúr

V Muráni, 14. septembra 2011

Správa prerokovaná v pedagogickej rade dňa: 14.9.2011

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Muráň
      • 058/4494239
        0905 947 319
      • Muráň č. 353
        04901 Muráň
        Slovakia
      • 37888871
      • Mgr. Andrea Marčáková
        058/449 42 39
        0905 947 319
      • Mgr. Ivica Bombová
        0915 367 830
      • Mgr. Nikola Nociarová
        058/449 42 39
      • Bc. Jarmila Bábeľová
        Mgr. Alena Laurenčíková
        058/732 59 27
      • Viera Petríková
        058/449 43 31
    • Prihlásenie