| Názov školy | Základná škola s materskou školou Muráň |
| Adresa školy | 049 01 Muráň č. 353 |
| Telefón | 058/4494239 |
| kkontur@zsmuran.edu.sk | |
| WWW stránka | skolamuran.edupage.org |
| Zriaďovateľ | Obecný úrad Muráň |
| Priezvisko, meno | Telefón | Služ. mobil | ||
|---|---|---|---|---|
| Riaditeľ | Mgr. Karol Kontúr | 058/4494239 | 0905947319 | kkontur@zsmuran.edu.sk |
| ZRŠ | Mgr. Dagmar Vrtišová | 058/4494239 | ||
| ZRŠ | Slávka Vrbjarová | 058/4494258 |
| Titl., priezvisko, meno | Kontakt | |
|---|---|---|
| predseda | Ing. Juraj Frandel | |
| pedagogickí zamestnanci | Mgr. Dagmar Vrtišová | |
| Ing. Viera Vrabcová | ||
| Slávka Vrbjarová | ||
| ostatní zamestnanci | Katarína Urdová | |
| zástupcovia rodičov | Iveta Lukášová | |
| Iveta Tomiová | ||
| Zuzana Labošová | ||
| Jaroslava Nociarová | ||
| zástupca zriaďovateľa | Ing. Pavol Kochjar | |
| iní | Pavol Mlákay |
| Názov MZ a PK | Vedúci | Zastúpenie predmetov | Poznámka |
|---|---|---|---|
| Mz 1.-4. roč. | Mgr. Tatiana Skubachová | I. stupeň ZŠ a ŠKD | |
| PK jazyky a výchovy | Mgr. Katarína Lešková | jazyky a výchovy | |
| PK prírodovedné | Ing. Viera Vrabcová | prírodovedné |
Počet žiakov školy: 182
Počet tried: 12
Podrobnejšie informácie:
| Ročník: | 0. | 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | spolu |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| počet tried | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 12 |
| počet žiakov | 11 | 16 | 15 | 21 | 18 | 32 | 13 | 16 | 22 | 18 | 182 |
| z toho ŠVVP | 0 | 0 | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 12 |
| z toho v ŠKD | 0 | 5 | 7 | 7 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 |
Počet zapísaných prvákov k 30.6.2009: súčet / počet dievčat
Skutočný počet žiakov 1.ročníka k 15.9.2009: súčet / počet dievčat
Počet detí s odloženou školskou dochádzkou: súčet / počet dievčat
Ukončenie školskej dochádzky na ZŠ k 30.6.2010
| Nižší ročník | 5.roč. | 6.roč. | 7.roč. | 8.roč. | 9.roč. | Spolu | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Počet žiakov | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 | 16 | 22 |
| Gym 8.roč | Gym 4.roč | SOŠ | iné | spolu | |
|---|---|---|---|---|---|
| prihlásení | 1 | 2 | 15 | 1 | 19 |
| prijatí | 1 | 2 | 15 | 1 | 19 |
| % úspešnosti | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Trieda | ANJ | BIO | CVM | CSL | DEJ | ETV | FYZ | GEG | HUV | HPV | CHE | IFV | INF | MAT | MDV |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| nultý | 1,09 | ||||||||||||||
| 1.A | 1,43 | 2,21 | 1,57 | ||||||||||||
| 2.A | 1,07 | 1,2 | 1,87 | ||||||||||||
| 3.A | 2,14 | ||||||||||||||
| 4.A | 2,11 | ||||||||||||||
| 5.A | 1,36 | 2,05 | 2 | 1,9 | 1 | 1,19 | 2,38 | ||||||||
| 5.B | 1,73 | 3,82 | 3,55 | ||||||||||||
| 6.A | 2,67 | 2,75 | 2,75 | 2,92 | 2,58 | 1,31 | 2,83 | 2,5 | 3 | 2,33 | |||||
| 7.A | 3,17 | 2,81 | 3 | 2 | 3,27 | ||||||||||
| 8.A | 3 | 2,35 | 2,5 | 3,17 | 1,11 | 3,24 | 3,33 | ||||||||
| 8.B | 2,25 | 1,75 | 1 | 2,25 | |||||||||||
| 9.A | 3,36 | 3,06 | 3,22 | 3,17 | 3,61 | 1,06 | 3,5 | 3,5 |
| Trieda | NBV | NEJ | OBN | OBV | PEC | PP | PrV | PVC | PRI | PDA | GRAF | KOM | SJL | Spr | SEE |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| nultý | 1,18 | 1,64 | 1,73 | 1 | |||||||||||
| 1.A | 2 | 2,25 | 1 | ||||||||||||
| 2.A | 1,13 | 2 | 2,27 | 1,07 | |||||||||||
| 3.A | 2,35 | 2,29 | 1 | ||||||||||||
| 4.A | 2,06 | 2,33 | 1,06 | ||||||||||||
| 5.A | 3 | 1,5 | 2,24 | 1 | 1 | ||||||||||
| 5.B | 1,82 | 3,09 | 1,82 | ||||||||||||
| 6.A | 2,75 | 2 | 3 | 3,08 | 1,23 | ||||||||||
| 7.A | 2,78 | 2 | 2,93 | 2,63 | 1,67 | ||||||||||
| 8.A | 2,92 | 1,89 | 2,56 | 3,28 | 1,06 | ||||||||||
| 8.B | 1,25 | 1,5 | 2,5 | 2,75 | 1,25 | ||||||||||
| 9.A | 3,29 | 2,83 | 2,72 | 3,5 | 1,11 |
| Trieda | SPH | TEH | THD | T | TEV | TRF | VLA | VMR | VUM | VYV | ZEM | ZVM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| nultý | 1,18 | 1,64 | ||||||||||
| 1.A | 1,29 | 1,5 | ||||||||||
| 2.A | 1,13 | 1,93 | 1,27 | |||||||||
| 3.A | 2,43 | |||||||||||
| 4.A | 2,39 | |||||||||||
| 5.A | 1 | 1,05 | 3 | 1,14 | ||||||||
| 5.B | 2,45 | 3,18 | 2,18 | |||||||||
| 6.A | 1,23 | 1,62 | ||||||||||
| 7.A | 1,29 | 1,29 | 1,21 | 2,8 | ||||||||
| 8.A | 1 | 1,39 | 1,33 | 1,28 | 2,44 | |||||||
| 8.B | 1,25 | 1,25 | 2,25 | |||||||||
| 9.A | 1 | 1,33 | 1,61 | 1,17 | 3,06 |
| Trieda | Počet | Prospeli | Neprospeli | Neklasifikovaní |
|---|---|---|---|---|
| nultý | 11 | 11 | 0 | 0 |
| 1.A | 16 | 12 | 2 | 2 |
| 2.A | 15 | 15 | 0 | 0 |
| 3.A | 21 | 21 | 0 | 0 |
| 4.A | 18 | 18 | 0 | 0 |
| 5.A | 21 | 21 | 0 | 0 |
| 5.B | 11 | 11 | 0 | 0 |
| 6.A | 13 | 13 | 0 | 0 |
| 7.A | 16 | 15 | 0 | 1 |
| 8.A | 18 | 17 | 1 | 0 |
| 8.B | 4 | 4 | 0 | 0 |
| 9.A | 18 | 13 | 5 | 0 |
| Trieda | Počet | Zamešk. hod. | Zam. na žiaka | Ospravedlnené | Ospr. na žiaka | Neospravedlnené | Neosp. na žiaka |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| nultý | 11 | 2251 | 204,64 | 1482 | 134,73 | 769 | 69,91 |
| 1.A | 16 | 1955 | 139,64 | 1893 | 135,21 | 62 | 4,43 |
| 2.A | 15 | 1654 | 110,27 | 1365 | 91,00 | 289 | 19,27 |
| 3.A | 21 | 2534 | 120,67 | 2390 | 113,81 | 144 | 6,86 |
| 4.A | 18 | 2057 | 114,28 | 1953 | 108,50 | 104 | 5,78 |
| 5.A | 21 | 1645 | 78,33 | 1643 | 78,24 | 2 | 0,10 |
| 5.B | 11 | 2016 | 183,27 | 1453 | 132,09 | 563 | 51,18 |
| 6.A | 13 | 2344 | 180,31 | 2180 | 167,69 | 164 | 12,62 |
| 7.A | 16 | 4623 | 308,20 | 3627 | 241,80 | 996 | 66,40 |
| 8.A | 18 | 2473 | 137,39 | 2077 | 115,39 | 396 | 22,00 |
| 8.B | 4 | 738 | 184,50 | 636 | 159,00 | 102 | 25,50 |
| 9.A | 18 | 3910 | 217,22 | 3725 | 206,94 | 185 | 10,28 |
| Názov | Počet žiakov | Úspešnosť našich žiakov v % | priemer Slovenska v % |
|---|---|---|---|
| testovanie SJL | 18 | 58,6 | 67,6 |
| testovanie M | 18 | 73,9 | 60,1 |
| Predmet | Ročník | Počet skupín | Počet hodín týždenne |
|---|---|---|---|
| Cvičenie z matematiky | 9. | 1 | 1 |
| Cvičenie zo slov. jazyka | 9. | 1 | 1 |
| Cvičenie zo slov.jazyka | 8. | 1 | 1 |
| Športové hry | 5.-9. | 1 | 1 |
| Počet tried | Počet žiakov | |
|---|---|---|
| Nultého ročníka | 1 | 11 |
| Prvého ročníka | 1 | 16 |
| Bežných tried | 8 | 140 |
| Špeciálnych tried | 2 | 15 |
| Pre nadaných | 0 | 0 |
| Spolu | 12 | 182 |
| počet | nekvalifikovaných | kvalifikovaných | spolu |
|---|---|---|---|
| učiteľov | 0 | 17 | 17 |
| vychovávateľov | 0 | 1 | 1 |
| asistentov učiteľa | 0 | 1 | 1 |
| spolu | 0 | 19 | 19 |
| Trieda | Predmet | Počet hodín týždenne |
|---|---|---|
| 5.-9. roč. | Anglický jazyk | 16 |
| 5.-9. roč. | technické práce | 6 |
| 5.-9. roč. | pestovateľské práce | 6 |
| 5.-9. roč. | dejepis | 11 |
| 5.-9. roč. | zemepis | 6 |
| Ďalšie vzdelávanie | Počet absolventov | Počet študujúcich |
|---|---|---|
| 1.kvalifikačná skúška | 9 | 0 |
| 2.kvalifikačná skúška | 0 | 0 |
| štúdium školského manažmentu | 2 | 0 |
| špecializačné inovačné štúdium | 0 | 5 |
| špecializačné kvalifikačné | 0 | 1 |
| postgraduálne | 0 | 0 |
| doplňujúce pedagogické | 1 | 0 |
| vysokoškolské pedagogické | 13 | 0 |
V mimovyučovacom procese sa do krúžkovej činnosti v rámci vzdelávacích poukazov sa zapojilo 163 zo 182 žiakov školy, čo je viac než 89% žiakov, ktorí pracovali v 14 krúžkoch.
Vtestovaní boli naši deviataci úspešní, keď v matematike bolo 86,7 % škôl na Slovensku za nami, v rámci okresu Revúca sme v matematike skončili na 3. a v slovenčine na šiestom mieste. Íspešnosť v matematike na Slovensku bola 60,1 %. naši dosiahli 73,9 %, úspešnosť v slovenčine na Slovensku bola 67,6 %, naši dosiahli 58,6 %.
V matematických súťažiach bola žiačka 4. oočníka Diana Fedorjivá úspešnou riešiteľkou a tretiak Adam Longauer sa umiestnil na 2. mieste v okresnom kole Pytagoriády.
Piatak ján Lukáš napísal "Rozprávku o vode" s ktoropu vyhral krajskú súťaž Východoslovenských vodární a kanalizácií. Odmenou mu bol hodnotný darčekový kôš, ktorý mu osobne odovzdal riaditeľ VVaK z Košíc a všetci piataci sa za odmenu zúčastnili celodenného zájazdu na vodné dielo Starina v okrese Svidník.
Naši žiaci dosahovali významné úspechy v recitačných súťažiach. Druhák Davod Frandel vyhral regionálne kolo "Dobšinského Drienčan" a bol druhý na celoslovenskom kole, v Hviezdoslavovom Kubíne bol 2. v okresnom a 3. v regionálnom kole. Štvrtáčka Ivona Hrbáľová bola 2. v Rozprávkovom vretienku v vyhralaokresné kolo Hviezdoslavovho Kubína, zvíťazila aj v regionálnom kole a zúčastnila sa krajského kola v Banskej Bystrici. Šiestačka Klaudia Murková obsadila 2. miesta v okresnom kole Šalianskeho Maťka a v okresnom kole Hviezdoslavovho Kubína. Žiaci folklórneho súboru Slniečko pod vedením p. Mgr. Jany Murkovej reprezentovali školu na mnohých kultúrnych podujatiach, o. i. vystúpili na uvítaní knihy spisovateľa Petra Glocku a zaslúženú pochvalu za svoje vystúpenie dostali od poslankyne NR SR Magdy Vášáryovej.
Počtom žiakov je tu najšia škola síce malá, ale výsledkami, ktoré dosahuje so svojimi žiakmi pod vedením schopných a obetavých pedagógov patrí k najlepším v okrese.
Projekty, do ktorých je škola zapojená, ich zameranie, stručná charakteristika
Škola bola zapojená do projektu "Rovnaká šanca", v ktorom spolupracovala s nadáciou Škola dokorán, získali sme pomôcky v hodnote 38 347,- Sk, projekt prebiehal súvisle do januára 2008 do decembra 2009.
Obec v spolupráci so školou získala v 4. kole ROP finančné prostriedky v hodnote 500 000 Euro z EÚ na výmenu všetkých starých okien a zateplenie všetkých budov školy. Práce prebiehali od 29. septembra do decembra 2009 za plnej prevádzky školy, preto musím poďakovať stavbárom, učiteľom, žiakom a pracovníkom školy, že nedošlo k žiadnemu úrazu.
Od februára 2010 prebierajú práce na projekte "Podpora sociálnej inklúzie marginalizovaných rómskych komunít /ďalej "MRK"/ - vzdelávanie pre všetkých, ktorý bol Agentúrou MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ vybratý, do projektu je zapojených 13 učiteľov. Škola dostane nenávratný príspevok 160 239,96 Euro z ESF, zo štátneho rozpočtu do výšky 18 851,76 Euro v z vlastných zdrajov zabezpečíme 9 425,88 Euro. Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít Projektu predstavujú sumu 188 517,60 Euro s budú použité v priebehu dvoch rokov implementácie projektu.
Dátum poslednej inšpekčnej kontroly: 29.9.2009 a 14.10.2009
Predmet inšpekcie:
1, Pripravenosť škôl na riešenie problematiky šikanovania v základnej škole.
2, Stav a uroveň uplatňovania výchovy k ľudským právam v základnej škole.
Záver:
1, Škola má vypracované systémové aktivity, ktorých cieľom je predchádzať všetkým formám šikanovania v školskom i mimoškolskom prostredí, resp. eliminovať ich hneď v počiatočnom štádiu. Realizovanie a splnenie plánovaných úloh a aktivít, rešpektovanie školského poriadku vytvárajú reálny predpoklad na odstránenie, prípadne výrazné zmiernenie sociálno-patologických javov.
2, Silnou stránkou školy v oblasti výchovy k ľudským právam je vytváranie priaznivého multikultúrneho prostredia, zapájanie žiakov do školských a mimoškolských aktivít, spolupráca s mimovládnymi organizáciami. Implementácia výchovy k ľudským právam rozličnými foromami vo vyxučovacom čase i mimo neho, zapájanie žiakov do proojektov, aktivít či súťaží, ich vedenie k znášanlivosti a vzájomnej tolerancii, k budovaniu priateľskej atmosféry a dobrých medziľudských vzťahov, k vlastnej kultúre i k spolupatričnosti ku škole vytvárajú predpoklady k správnemu získavaniu zručností či želateľných postojov a hodnôt u žiakov v tejto oblasti. Práva žiakov s zverejnené, sú súčasťou školského pooriadku. Medzi učiteľmi a žiakmi prevláda vzájomná podpora a apolupráca, žiaci majú vytvorený priestor na spoznávanie svojich vlastných schopností, seba samého. Pozitívna klíma školy umožňuje riešiť vzniknuté problémy pokojne, v súčinnosti so všetkými zainteresovanými.
Celková dosiahnutá úspešnosť žiakov v teste v predmete občianska výchova bola 56,2 %, čo je priemerná úroveň. Dosiahnutá úspešnosť žiakov v časti základné vedomosti bola 46,5 %, čo je priemerná úroveň a v časti aplikácia teoretických poznatkov bola 66,5 %, čo je dobrá úroveň.
V súvislosti so zabezpečením výchovnovzdelávacieho procesu uviádzam hodnotenie
1, priestorov školy (učebne, odborné učebne, telocvične, ihriská, školská jedáleň a pod.):
Priestorové podmienky sú vo vzťahu k počtu žiakov dobré. Škola má 4 budovy, v ktorých prebehlo od 29.9.2009 do konca decembra zatepľovanie a výmena okien financovaná v rámci 4. kola ROP v celkovej hodnote 500 tisíc EUR.
KOncom leta 2009 pribudlo viacúčelové ihrisko s umelým trávnikom, ktoré bolo postavené z prostriedkov OcÚ Muráň za prispenia sumou 50 000,- Sk na terénne úpravy, nátery a spojovací materiál aj z finančných prostriedkov školy.
2, zabezpečenie výučby učebnými pomôckami
Vybavenie učebnými pomôckamim a didaktickou technikou je primeraná súčasným finančným možnostiam školy.
Výrazne sa zlepší po dvojročnej implementácii projektu, ktorý sme vypracovali v rámci ROP Vzdelávanie na opatrenie 3.1 Zvyšovanie vzdelanostnej úrovne príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít a zo štrukturálnych fondov bol schválený nenávratný príspevok v sume 179 091, 72 EUR.
3, stručnú analýzu súčasného stavu
Po oprave a modernizácii ZŠ s MŠ v rámci ROP z prostriedkov Európskej únie sú priestorové podmienky pre výchovno - vzdelávací proces v škole ideálne ! Ešte dovybasviť novými pomôckami a už budeme potrebovať "len" ideálnych žiakov a učiteľov.
4, potreby a pripravované plány
V rámci realizácie projektov chceme v najbližších dvoch rokoch inovovať výchovno-vyučovací proces školy a tým aj zvýšiť kvalitatívnu úroveň žiakov školy zavedením spôsobov výučby, ktorá lepšie pripraví žiakov na skutočný život. Rozšírením obzorov sa žiaci stanú flexibilnejšímu na pracovnom trhu.
1. Dotácie zo štátneho rozpočtu na žiakov:
- KŠÚ Banská Bystrica :292 981,- Euro
- OcÚ Muráň: 91 901,92 Euro
2. Príspevky na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením školy od rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu povinnosť:
- dopravné 3 318,- Euro
- učebné pomôcky 2 090,86 Euro
- na vzdelávanie MŠ 2 231,- Euro
- stravné pre deti v hmotnej núdzi 9 439,12 Euro
3. Finančné prostriedky prijaté za vzdelávacie poukazy a spôsob ich použitia v členení podľa financovaných aktivít
- asistent učiteľa 6 390,-- Euro
vzdelávacie poukazy 2 756,- Euro
4. Finančné prostriedky získané od rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov, právnických osôb alebo fyzických osôb a spôsob ich použitia v členení podľa finančných aktivít
- poplatok za ŠKD 2 285,21 Euro
- poplatok za MŠ 498,19 Euro
- réžia ŠJ 635,73 Euro
- prenájom telocvične pre verejnosť , voda 431,86 Euro
Ciele, ktoré sme si vytýčili v Školskom vzdelávacom programe na rok 2009/10 boli splnené.
Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky:
100 % úspešnosť žiakov našej školy v prijímacom konaní na SŠ podľa záujmu ižakov aich rodičov.
Oblasti, v ktorých sú nedostatky a treba úroveň výchovy a vzdelávania zlepšiť:
Obrovská neospravedlenená absencia Rómov z Muránskej Dlhej Lúky a z toho plynúce ich neprospievanie.
Nemožnosť získať kvalifikovaného učiteľa anglického jazyka a matematiky.
Návrh opatrení:
ÚPSVaR by malo mať účinnejšie sankcie voči neospravedlneným absentérom., ako aj zneužívateľom práceneschopnosti pri "nemoci" /žiaci sú PNS a potulujú sa po obci, miesto toho, že by sa liečili/. Spolupracovať s komunitnými pracovníkmi s cieľom znížiť neospravedlenenú absenciu Rómov.
Absolventov tunajšej školy v ich napredovaní na strredných školách rozličných typov monitorujeme. Naši bývalí žiaci na gymnáziách dosahujú rovnaký prospech a na SOŠ ešte lepšie výsledky ako v ZŠ.
Boli hodnotené inšpekciou ako priemerné, pretože skorý začiatok vyučovania, o 7,30 hod., je prispôsobený cestovnému poriadku SAD a nie žiakom školy.
Kladne je hodnotený pobyt žiakov v urdžiavanom areáli školy počas veľkej prestávky, možnosť stravovania sa v moderne zariadenej školskej jedálni a možnosti športovania na viacúčelovoom ihrisku s umelým trávnikom a v telocvični.
| Názov záujmového krúžku | Počet detí | vedúci krúžku |
|---|---|---|
| Športový pre I. st. | 9 | Goldschmidt |
| Matematický | 7 | Kontúr |
| Počítačový I. s.t | 19,5 | Skubachová |
| Počítačový II. st. | 12 | Vrabcová |
| Pohybové hry I. st. | 13,83 | Marčáková |
| Športakus | 20,5 | Klimeková |
| Športové hry | 5,5 | Aust |
| Tenisový | 7,33 | Vrbjárová |
| Tvorba | 17 | Vrtišová |
| Tvorivé dielne | 6,83 | Murková |
| Výtvarný | 17,5 | Sklenárik |
| Anglická konverzácia | 15 | Šuchová |
| Vzdelávací pre IX. roč. | 11 | Lešková |
| Historický | 2 | Hemlíková |
Ťažisko spočíva v aktívnej spolupráci vedenia školy s Radou rodičov a triednych učiteľov s triednymi výbormi. V spolupráci s rodičmi organizujeme pre deti výlety, exkurzie, koncerty a iné výchovné akcie.
Negatívne hodnotím spoluprácu s rodičmi z osady v Muránskej Dlhej Lúke, ktorí si svoje povinnosti neplnia: Ich deti majú neospravedlenenú absenciu, nedodržiavajú osobnú hygienu, /niektorí v 6.B páchnu špinou/ nezaujímajú sa o vzdelávanie.
Škola má vyše 55- ročnú spoluprácu so ZŠ Fryšták v okrese Zlín v Česku.
V spolupráci s HKSM už 19 rokov zabezpečujeme ubytovanie mládeže - pútnikov z Muráňa do Levoče, odplatou za poskytnuté služby sme získalii knižné odmeny pre najlepších žiakov na konci školského roka v hodmote 150 Euro.
So Správou Národného parku Muránska planina a Lesným závodom Muráň spolupracujeme v rámci environmentálnej výchovy.
Vypracoval: Mgr. Karol Kontúr
V Muráni, 14. septembra 2010
Správa bola prerokovaná a schválená pedagogickou radou dňa: 16.9.2010
Vyjadrenie Rady školy:
Vyjadrenie zriaďovateľa školy:
Powered by aSc EduPage