Zvyšovanie vzdelanostnej úrovne MRK v obci Muráň Podpora sociálnej inklúzie MRK- vzdelávanie pre všetkých Rovnaká šanca SPOZNAJ: Muráň - Muránska Lehota - Muránska Huta Základy rómskeho jazyka v rámci projektu Zvyšovanie vzdelanostnej úrovne MRK v obci Muráň Kurzy pre žiakov v rámci projektu Zvyšovanie vzdelanostnej úrovne MRK v obci Muráň Vitaj v našom regióne! Rodáčka rodákom Hovorme o jedle 2014 dotácia z I.ÚSVRK 2014 Projekt "Dielne" Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii MRK Projekty 2016 - 2024

Naše projekty

SPOZNAJ: Muráň - Muránska Lehota - Muránska Huta

Informácie o projekte:

Súhrný obsah projektu: Projekt má predstaviť  žiakom a širokej verejnosti historické, kultúrne a geografické zaujímavosti obcí Muránska Huta, Muráň a Muránska Lehota. Do projektu sa zapoja žiaci 2.stupňa Základnej školy s materskou školou v Muráni.

Navrhované aktivity:

Ø  Historicko-geografický krúžok – určený pre žiakov a učiteľa.

Ø  Terénna práca – pre žiakov, rodičov a občanov obcí.

Ø  Príprava a vydania Miniencyklopédie obcí Muránska Huta, Muráň a muránska Lehota – žiaci a učiteľ.

Ø  Propagácia projektu a Miniencyklopédie – učiteľ.

Ø  Distribúcia Miniencyklopédie a jej CD verzie – učiteľ, inštitúcie a široká verejnosť.

Opis projektu:
Žiaci vedia príliš málo o histórii a súčasnosti obce, v ktorej žijú a tiež o regióne. Tento projekt a jeho výstupy by mali prispieť k realizácii regionálnej výchovy, ktorú aj ZŠ s MŠ v Muráni plánuje zaviesť do svojho školského vzdelávacieho programu. Chýba ale učebný materiál, učebná pomôcka, ktorou by plánovaná Miniencyklopédia mohla byť.

Projekt má za cieľ:

Ø  Prezentovať vybrané obce regiónu.

Ø  Pomôcť žiakom spoznať svoju obec a jej okolie.

Ø  Rozvíjať vizuálnu gramotnosť prostredníctvom fotografie.

Ø  Aplikovať vedomosti z geografie, občianskej náuky a dejepisu.

Ø  Vytvoriť Miniencyklopédiu Muránska Huta – Muráň – Muránska Lehota a jej CD verziu, kde budú zachytené najzaujímavejšie kultúrne, historické pamiatky a geografické zaujímavosti.

Realizácia projektu bude mať prínos pre:

Ø  Žiakov ZŠ s MŠ v Muráni – naučia sa zachytiť zaujímavé objekty fotoaparátom, naučia sa pracovať s informáciami z rôznych zdrojov, spoznajú región, budú sa podieľať na výrobe učebnej pomôcky, preniknú do procesu tvorby a propagácie materiálu.

Ø  Učiteľa – motivuje žiakov k aktívnemu učeniu, vyučovanie sa stane zaujímavým, získa učebnú pomôcku.

Ø  ZŠ s MŠ v Muráni – vznikne učebný materiál pre regionálnu výchovu, dejepis, geografiu a občiansku náuku, zúčastnení žiaci sa stanú „projektovými expertmi“ pre dané obce regiónu, čo môže pomôcť pri účasti na rôznych súťažiach, olympiádach a pod.

Ø  Verejnosť – vznikne zaujímavá miniencyklopédia – zdroj základných informácií o obciach, ktorej autormi budú mladí ľudia.

Stručný popis projektu:

Ø  Historicko – geografický krúžok bude fungovať počas trvania projektu pre 10 žiakov 2.stupňa ZŠ s MŠ v Muráni. Žiaci sa počas 7 stretnutí (1x týždenne, spolu 14 hodín) budú venovať histórii a súčasnosti vybraných obcí. Vytypujú si objekty, ku ktorým budú zhromažďovať informácie a materiály a tiež budú triediť zozbierané materiály a pripravovať miniencyklopédiu.

Ø  Terénna práca – žiaci historicko-geografického krúžku a dobrovoľníci budú pracovať v teréne – fotiť, získavať informácie z kníh, obecných kroník, od rodičov, starých rodičov, známych atď.

Ø  Príprava a vydanie Miniencyklopédie Muránska Huta – Muráň – Muránska Lehota – zozbieraný a roztriedený materiál žiaci za asistencie učiteľa zostavia do podoby miniencyklopédie

Ø  Propagácia projektu a Miniencyklopédie – prebehne na začiatku a konci projektu, kedy sa bude propagovať aj Miniencyklopédia.

Ø  Distribúcia Miniencyklopédie a jej CD verzie – poštou. Adresátmi budú školy v okolí, obecné úrady, Mestský úrad v Revúcej a Tisovci, Lesy SR, Národný park Muránska Planina a pod.