Všeobecné informácie Plán práce výchovného poradcu na aktuálny šk.rok Správa o činnosti VP za minulý školský rok Analýza rozmiestnenia končiacich žiakov 2023/2024 Info pre rodičov - podávanie prihlášok v školskom roku 2023/2024 Vzor odvolania voči rozhodnutiu o neprijatí na SŠ Máme doma prváka Ako sa správne učiť Kedy vyhľadať logopéda?

Výchovné poradenstvo

Ako sa správne učiť

• Počas prvých rokov školy je dobré naučiť dieťa pravidelnému domácemu učeniu. Vytvorte mu nový popoludňajší režim. Najprv učenie, až potom zábava.
  • Po návrate zo školy by si však dieťa malo oddýchnuť. Tento čas môžete využiť na rozhovor o tom, čo bolo v škole, alebo  na čo sa dieťa teší, čo bude robiť v ten deň, keď si splní svoje školské povinnosti. Nemalo by však ísť iba o obligátnu otázku, z ktorej necítiť skutočný záujem o to, čo dieťa od ráne prežilo.
  • Pokiaľ má dieťa problém s motiváciou k učeniu, je vhodné spojiť mu učenie s niečím príjemným, napríklad pustiť mu krátku obľúbenú rozprávku na CD. Popri jej počúvaní si môže upratať izbu, aby sa  mu lepšie učilo.
  • Pozeranie televízie pred učením je demotivačné, veď komu by sa chcelo z príjemného leňošenia zase do práce.
  • Nie je dobré, aby ste ho po dopísaní domácich úloh hneď poslali do postele, organizmus je vtedy nabudený a dieťa by tak mohlo mať problémyso zaspávaním. Dieťa musí mať čas na svoje aktivity, fantáziu, odreagovanie.
  • Buďte trpezliví. Hlavne prvákom môže ísť učenie spočiatku ťažko. Na učenie s deťmi si preto vždy vyčleňte dostatok času.

6 krokov ako uľahčiť učenie

1. Nikdy sa neučte hneď po jedle Organizmus potrebuje čas na trávenie jedla. V tele prebieha útlm, ktorý trvá cca 1 až 1,5 hod. Učenie si naplánujte najskôr hodinu poľahkom jedle.
  2. Pred učením nikdy nespite Spánok dlhší ako 20 minút spôsobuje útlm podobne, ako keď sa najete. Pokiaľ ste unavení a potrebujete sa učiť, choďte si radšej na pár minút zabehať alebo so psom na prechádzku.
  3. Učte sa pravidelne! Systematická príprava vám pomôže skrátiť čas trávený nad knihami. Navyše učenie a opakovanie naučeného v malých dávkach si lepšie a ľahšie zapamätáme a nezaberie veľa času.
  4. Dodržiavajte spánkový režim! Deti by mali v noci spať cca 10 hod. S vekom sa táto hodnota znižuje. Dospelý človek potrebuje na spánok cca 7-8 hodín, aby sa telo správne zregenerovalo.
  5. Do postele najneskôr o 22.hodine! Väčšina z nás zažije najhlbšiu fázu spánku medzi 23.-24. hodinou. Ak ju premeškáte, spánok už nebude taký hlboký a ráno sa zobudíte unavení. Ďalšia - menej hlboká fáza býva medzi 5.-6. rannou hodinou.
  6. Neučte sa skoro ráno! Učivo, ktoré ste sa naučili skoro ráno, rýchlo zabudnete. Nové informácie, ktoré sa naučíte v škole, ho vytlačia z pamäti. Učte sa radšej popoludní, nočný spánok vám pomôže naučené učivo spracovať a presunúť do dlhodobej pamäti.